اولین همایش

برگزاری اولین همایش ملی

اولین همایش ملی یک روزه نقش رئولوژی در فناوری­های مرتبط از سوی انجمن رئولوژی ایران در روز سه ­شنبه چهارم خرداد در دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

پس از تشکیل انجمن رئولوژی ایران در سال ۱۳۹۴، هیئت مدیره انجمن طی نشستی به اتفاق آرا تصمیم به برگزاری همایش یک روزه گرفت. این تصمیم با هدف معرفی انجمن به جامعه  علمی و صنعتی کشور و اعلام موجودیت آن و نیز نشان­دادن گستردگی کاربردهای آن در فناوری­های مختلف با تاکید بر جنبه­ های علمی و عملی رئولوژی اتخاذ شد. از این رو، با تلاش­ فراوان سعی شد تا از سخنرانانی دعوت به عمل آید که بتوانند ضمن تشریح کاربرد علم رئولوژی در آن زمینه­ خاص، به جنبه­ های عملی آن نیز بپردازند. عنوان سمینار نیز با توجه به کاربردهای فراوان آن در بسیاری از صنایع همچون پلیمر، نفت و پتروشیمی، غذایی، دارویی، رنگ و سایر صنایع، پس از بحث و بررسی اعضای هیئت مدیره انجمن “نقش رئولوژی در فناوری­های مرتبط” انتخاب شد. اطلاع ­رسانی و حمایت مراکز مختلف، سرانجام به برگزاری موفق این همایش انجامید.

برگزاری همایش

همایش در روز ۴ خردادماه در آمفی­تاتر دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد. ابتدا مجری مراسم، خانم مهندس فرهنگ­زاده (بازرس انجمن) ضمن خوشامدگویی، برنامه ­های همایش را به اطلاع شرکت­کنندگان رساند. سپس، آقای دکتر محمدی رئیس دانشکده در جایگاه قرار گرفته و به بیان تاریخچه ­ای از تدریس رئولوژی پرداخت. وی در سخنان خود به پیشینه تدریس شیمی­فیزیک و سپس رئولوژی اشاره کرد. پس از آن، خانم دکتر گوهرپی ضمن عرض خوشامد به حضار به بیان تاریخچه تاسیس انجمن­های رئولوژی در سطح جهان و چگونگی تشکیل انجمن رئولوژی ایران پرداخت و این علم را نقطه مشترک بسیاری از فناوری­ها دانست.

اولین سخنران، آقای دکتر نازک­دست، استاد دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه امیرکبیر و عضو هیئت مدیره انجمن رئولوژی ایران بود. وی به تشریح نقش رئولوژی در فراورش پلیمرها پرداخت و در باره آینده و اهمیت علم رئولوژی در توسعه آن مطالب جالبی ارائه کرد.

دومین سخنران این همایش آقای دکتر ابراهیم­ زاده موسوی از دانشگاه تهران، در باره نقش رئولوژی در صنایع غذایی مطالبی به شرکت­کنندگان ارائه کرد. وی ضمن بیان مثال­های عملی از کاربردهای رئولوژی در فراوری مواد غذایی بر اهمیت آن تاکید کرد. پس از آن، آقای دکتر اعلایی از پژوهشگاه صنعت نفت در باره نقش رئولوژی در صنعت نفت و حفاری سخنانی ایراد کرد. وی به اهمیت این علم و کاربردهای آن، به ویژه در گل­های حفاری اشاره کرد و به بیان مثال­های کاربردی در این باره پرداخت. پس از این ۳ سخنرانی و استراحت و پذیرایی بخش بعدی سخنرانی­ها آغاز شد.

اولین سخنران بخش بعدی، آقای دکتر کفاشی از دانشگاه تهران، عضو هیئت مدیره انجمن رئولوژی با عنوان سخنرانی نقش رئولوژی در صنایع دارویی بود. وی اهمیت و کاربرد رئولوژی را در این صنایع، به ویژه در سامانه­های دارورسانی برای حضار تشریح کرد. نقش رئولوژی در امولسیون­ ها، عنوان سخنرانی بعدی بود که توسط آقای دکتر فودازی از دانشگاه ایالتی نیومکزیکوی آمریکا ارائه شد. وی با بیان مطالبی در باره امولسیون­ ها و کاربرد آن­ها در صنایع، به ویژه صنعت نفت، مطالبی مبتنی بر کارهای پژوهشی خود طی همکاری با طرح­های مختلف در این باره بیان کرد. آخرین سخنرانی به نقش رئولوژی در صنایع رنگ اختصاص داشت که توسط آقای دکتر رستگار از موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ انجام شد و مطالبی در باره کاربردها و اهمیت علم رئولوژی در صنعت رنگ ارائه شد.

پس از پایان­یافتن سخنرانی­ ها، مراسم اهدای لوح تقدیر سخنرانان با حضورآقای دکتر قاسمی از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و دبیر انجمن رئولوژی ایران و برخی از اعضای هیئت مدیره و آقای دکتر افشار استاد دانشکده پلیمر اهدا شد. همچنین، به نفرات اول تا سوم شرکت­کننده در مسابقه طراحی آرم انجمن به ترتیب                از دانشگاه               (رتبه اول)،               از دانشگاه             (رتبه دوم) و             از دانشگاه           (رتبه سوم) جایزه اهدا شد.

بخش بعدی همایش در ساعت ۱۴ آغاز شد. در این بخش، کارگاه رئومتری توسط خانم دکتر گوهرپی، رئیس انجمن ارائه شد که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت. همایش در ساعت ۱۶ با اعطای گواهی به شرکت­ کنندگان پایان یافت.

img_0373

 

img_1017

 

img_0718