دومین همایش

دومین همایش ملی یک روزه نقش رئولوژی در فناوری های مرتبط از سوی انجمن رئولوژی ایران در روز سه شنبه دوم خرداد ماه ۱۳۹۶ در دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

در پی برگزاری اولین همایش یک روزه نقش رئولوژی در فناوری های مرتبط و استقبال محافل علمی دانشگاهی از این همایش، هیئت مدیره انجمن برآن شد تا دومین همایش را همراه با پذیرش محدود مقالات برگزار کند. در این راستا با تلاش فراوان سعی شد تا از سخنرانانی دعوت به عمل آید که بتوانند ضمن تشریح کاربرد علم رئولوژی در زمینه  های خاص، به جنبه های عملی آن نیز بپردازند.

برگزاری همایش

ابتدا مجری مراسم، مهندس سلوی فرهنگ زاده (بازرس انجمن) ضمن خوشامدگویی، برنامه های همایش را به اطلاع شرکت کنندگان رساند. پس از آن دکتر ناصر محمدی (رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ)، دکتر فاطمه گوهرپی (رئیس انجمن) و دکتر حسین نازکدست (عضو هیئت مدیره انجمن) سخنرانی های خود را ارائه کردند. سپس، سخنرانی های تخصصی آغاز شد.

سخنران اول، دکتر میرحمیدرضا قریشی استاد پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران بود که سخنرانی خود را با عنوان “شبیه سازی جریان آمیزه های لاستیکی از درون دای اکسترودر با استفاده از مدل های رئولوژیکی ویسکوزیته غیرنیوتونی و ویسکوالاستیک صریح” ارائه داد. سخنران بعدی دکتر غلامرضا پیرچراغی از دانشگاه شریف بود که به “نقش رئولوژی در تولید و خواص لوله های پلی اتیلن PE100” پرداخت. پس از آن در بخش دوم سخنرانی ها، دکتر اسماعیل حریریان از دانشگاه تهران “کاربرد رئولوژی در صنعت داروسازی” را برای حضار تشریح کرد.

دکتر محمدعلی رضوی از دانشگاه فردوسی مشهد سخنران بعدی بود که “رئولوژی بایو پلیمرهای غذایی” را ارائه کرد. در پایان سخنرانی ها مهندس محمد راهی از شرکت نفت پاسارگاد به “بررسی سیستم ارزیابی شارپ (SHARP) در خصوص قیرهای خالص پالایشگاهی و قیرهای اصلاح شده” پرداخت.

بخش بعد از ظهر این همایش به دوره های آموزشی اختصاص یافت. “کاربرد روش های انطباق جریان اسیلاتوری بر جریان پایا به صورت موازی و عمودی برای بررسی سامانه های رئولوژیکی کمپلکس” اولین دوره بود که توسط دکتر بابک کفاشی از دانشگاه تهران (نایب رئیس انجمن) به آن پرداخته شد.

دوره آموزشی رئومتری کششی توسط دکتر نادره گلشن ابراهیمی از دانشگاه تربیت مدرس (عضو هیئت مدیره انجمن) و دوره آموزشی رئولوژی در صنعت رنگ و پوشش توسط دکتر ملیحه پیشوایی از موسسه پژوهشی علوم  و فناوری رنگ و پوشش ارائه شد.

مراسم اختتامیه

در مراسم اختتامیه ابتدا دکتر اسماعیل قاسمی (دبیر انجمن) ضمن تشکر از حضار و تمام دست اندرکاران برگزاری همایش از دکتر مهدی نکومنش، رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و رئیس انجمن پلیمر ایران، دکتر حسین نازکدست، دکتر فرامرز افشار طارمی استاد دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ و نائب رئیس انجمن پلیمر ایران، دکتر فاطمه گوهرپی و دکتر بابک کفاشی دعوت به عمل آورد تا برای اهدای لوح تقدیر در جایگاه حضور به هم رسانند.

ابتدا لوح تقدیر به سخنرانان و حمایت کنندگان و سپس جوایزی به سه پوستر برتر برگزیده توسط داوران، اهدا شد که به تربیت خانم مریم حسینی از دانشگاه تربیت مدرس، آقای محمد حیدرنژاد مقدم از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و آقای شیرزاد رضایی از دانشگاه شریف بودند. در بخش بعدی برنامه، جشنواره دانش آموختگان برتر انجمن علوم و مهندسی پلیمر ایران برگزار شد. پیش از اهدای جوایز و لوح تقدیر مهندس سلوی فرهنگ زاده (بازرس انجمن های پلیمر و رئولوژی) به بیان شمه ای از پیشینه شکل گیری این جشنواره پرداخت. پس از آن، جوایز و لوح تقدیرهای برگزیدگان این جشنواره در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد اهدا شد. مراسم اختتامیه در ساعت ۱۷ پایان یافت.

 

photo_2017-05-27_15-29-04     photo_۲۰۱۷-۰۵-۲۹_۱۱-۵۰-۵۳